Ürün Yelpazemiz;

   * Prefabrik Tek Katlı ve Çift Katlı Konutlar
   * Yayla Evleri
   * Sosyal Tesisler
   * Çelik Kontrüksiyon
   * Yaşam Konteynerleri
   * Şantiye Binaları
   * Fabrika ve depo binaları hangar vb.
   * Amerikan çelik bina

Özetle Prefabrik Nedir?

   * Depreme dayanıklı
   * Maksimum Isı ve ses izalasyonu
   * Ekonomik
   * Doğa dostu
   * Tamiri kolay
   * Taşınabilir
   * Alternatif projeler
   * Çok kısa sürede teslim

 

HAFİF ÇELİK BİNALARIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

HAFİF ÇELİK YAPILAR ;

insanlarımızın can ve mal güvenliğini ön planda tutması ve ülke ekonomisi bakımından ucuz olması sebebi ile betonarme yapılara güçlü bir rakiptir.Ayrıca , imalatının büyük bir bölümünün fabrikada  yapılması , inşaat alanı ve çevresindeki kirlilik düzeyini yok denecek kadar aza indirmesi,tüm montaj işlerinin büyük ve sesli inşaat makinelerine gereksinim duyulmadan kısa sürede
tamamlanabilmesi,çevreye verilen rahatsızlığın kısa süreli ve çok düşük düzeylerde olmasını sağlamaktadır.Çelik yapıların ağırlıkları betonarme binaların 1/10 i kadardır.Binaları etkileyen deprem yükü binanın ağırlığıyla doğru orantılı olduğundan depremin çelik yapılara etkisi
betonarme binalardan çok daha azdır. Çelik çerçeveli yapıların tercih edilmesinde en önemli etkenin zaman kavramı olmasının dışında;
Prefabrik olmaları,
Mimari tasarımlarının çok yönlü olması,
Sistemi oluşturan modüllerin boy ve ağırlık olarak kolay taşınabilir olması,
Kolay sökülebilmesi,
Taşıyıcı sistemden bağımsız tesisat döşenebilmesi,
Her türlü hava koşullarında yapılabilmeleri,
Büyük çaplı kalıp ve iskele gerektirmemeleri,
Çelik,inşaat taşıyıcı sistemde bilinen en esnek ve en güçlü malzemedir.
Çelik konstrüksiyonlu binalarda yoğun ses  ve ısı izolasyonu bulunup,betonarme binalarda ses ve ısı izolasyonu  ayrıca maliyet gerektirmektedir.Çelik çerçeveli yapıların üstünlüklerine ek olarak;son yıllarda yaygınlaşan giydirme cephe ve panel duvarlar gibi mimari elemanların montajına da uygundur.Yeniden montaj sırasında elemanlar çok zarar gördüğünden farklı yapılarda kullanılabilmesi  hafif çelik yapı elemanlarının artık malzemeleri eritirilerek farklı bir dalda da ekonomiye yeniden kazandırılmaktadır.

İÇ DUVARLAR
Galvanizli saçlardan kesilip bükülerek elde edilen U ve C profillere alçı panaller monte edilmektedir. Kullanım yerlerine göre uzun süre dayanımlı olan alçı panallerin arasında su ve ısı yalıtımı taşyünü bulunmaktadır.Önceden delinmiş bükme sac dikmelerden oluşan duvarlara  elektrik,telefon,su vb. tesisat elemanları kısa sürede ve kolaylıkla monte edilmektedir.

DIŞ DUVARLAR
Genel olarak ,iç tarafında alçı panel dış tarafında hava koşullarına dayanıklı OSB ''özel fırınlarda istiflerin içine yerleştirilmiş elektronik nem ölçer ile kontrollü ortam düşürülmüş,programlı tam otomatik makinalarda ebatlandırılmış kereste ''kullanılır. Suya ve neme son derece dayanıklıdır.Ayrıca dış bölümünde OSB kaplamasının üzerine çok çeşitli  dış cephe kaplama
malzemeleri uygulanmaktadır. Siding,fon panel,taş kaplama,desenli ahşap kaplama gibi.

Tavan :
1. Ana çerçeve 2 mm kalınlıkla soğuk şekillendirilmiş özel büküm oluklu üst şasedir.
2. Tavanın üst kısmı GSM kabinini oluşturan ana elemanlardan olan sandviç paneldir.(özellikle şasede 2.madde'de belirtilmiştir.)
3. Dış/İç yüzey arasında 100 mm kalınlıkta 40 kg/m '5f  yoğunlukta poliüretan köpük mevcutdur.
4. Konteynerın taşınması ve aktarılması için üst köboyalı galvaniz bükme sacdan suyun şelerde konteynerın dolu ağırlığını taşıyabilecek
kaldırma mapaları mevcutdur.

Taban :
Tabanda 2 mm Alt şasenin aralarını 60x40/40x20 610 mm.aralıklarla kutu profiller oluşturmaktadır.GSM Shelter altında kabin altını komple kapatan 0.55 mm galvaniz taban sacı mevcuttur.Profillerin üzerinde mukavemeti çok güçlü ve dayanıklı 18 mm Plywood malzemesi
kaplanmıştır.Kabin içinde yer malzemesi olarak Antistatik Vinil kullanılmaktadır.

Köşe Kolonları : Köşe direkleri bükme sacdan , sıcak daldırma galvanizli,içte taşıyıcı 2 mm köşe direği ve onu kapatan dışta 1.5 mm köşe kapağından oluşmaktadır.Tavan ve alt/üst şaseler arası bağlantıyı sağlarlar.

Duvar Panlelleri :
1. Duvar panelleri ,sandviç panel olup GSM kabinin kullanımı ve görünüşü uygun temel birimidir.Yukarıdaki temel yapı elemanlarında özellikleri belirtilmiştir.
2. Sandviç panallerin önemli özelliği dış/iç sac arası poliüretan malzemesinin sonradan yapıştırılma olmadan tek parça olarak imalatıdır.
3. Duvar/Köşe ve Duvar/Tavan birleşimleri PVC süpürgelik ile kapatılır.

Kapı :
1. Kapı kasası ve çerçevesi 2 mm kalınlığında galvanizli soğuk şekillendirilmiş sacdan imal edilmiştir.
2. Kapı kanadı ana malzeme olan sandviç panel 100'lük olup 2 mm kalınlıkta galvanizli sacla çerçevelendirilmiştir.Kapı boyutları 900*2100 mm'dır.
3. Kilit mekanızması barelli dıştan kollu anahtarlıdır.
4. Kapı kanadı dışarı doğru açılmaktadır.Kapı kanadının açılma aralığı dıştan kancalı aparatlarla sabitlenmiştir.Kapı içerden ani çıkışlara olanak sağlayan panik bar,dışardan kilit sistemli kapı kolu ile açılmaktadır.
5. Kapı kasasına içeriye toz ve duman girmesini önleyecek şekilde fitil takılmıştır.
6. Kapı kasasının üstüne kapı kanadının üstünden su almayacak şekilde elektrostatik toz  akmasını önleyecek korumalık yapılmıştır.

Klima Penceresi : Klima dış birimini taşıyan elektrostatik toz boyalı sehpa kapı üzerinde mevcuttur.

Elektrik Tesisatı : İç aydınlatmada tavana konulacak flüoresan 2*40 W olacak ve tarafınızdan takılır.Konteyner içi elektrik tesisatı PVC kablo kanalları içerisinden döşenir , Konteyner kaplamasında , Elektrik tesisat inişi için herhangi bir delik bırakılmamaktadır.

Boya : Elektrostatik toz boya uygulaması yapılır.Konteyner dış gövdesinin rengi kirli beyaz (sandviç panel olmasından dolayı) köşe ve kenarları Müşteri talebi doğrultusunda rengi belirlenecektir.Konteyner iç duvarları ve tavanı sandviç panel orjinal rengindedir.

Copyright © 2009 Desingn by Arel Bilişim